2. szám
Gondolatkísérletek I. - Bevezetés, példák, osztályozás
A Bécsi Kör érdeklődését tükröző, szűkebben vett tudományfilozófiai tradícióban sokáig a tudományos elméletekkel kapcsolatos filozófiai problémák elemzése volt egyeduralkodó.
Miért nem valóságos az idő?
Célszerű vizsgálódásunkat azzal a kérdéssel kezdeni, hogy vajon mindaz, ami létezik, rendelkezhet-e az időbeliség tulajdonságával. Igyekszem bebizonyítani, hogy nem rendelkezhet.
Idő változás nélkül
Széles körben elfogadott az a nézet, mely szerint az idő múlása szükségszerűen változással jár- azaz nem lehetséges olyan időköz, amelyben semmi nem változik.
Gondolatkísérletek és érvelési sémák
Néhány megjegyzés a kölcsönszavak adaptációjáról
A paradox narrátor Márton László prózájában - 2. rész
Művészet, optika és történelem: új fényben a Hockney-tézis
Nemrég megjelent könyvében, a Titkos Tudásban David Hockney azt állítja, hogy van Eycktől Ingres-ig számos festő azért tudta a természetet meglepően hűen imitálni, mert munkájuk során nem csupán festői tehetségükre hagyatkoztak, hanem optikai eszközöket is felhasználtak.
„Fújt a Zeitgeist, és ha az ember kitette a kis zsebkendőnyi vitorláját, az fújta őt a megfelelő irányba”
Hit, remény, szeretet
„Tar novellisztikáját ma, úgy látszik, a [következő] veszély környékezi: a leleplező, számonkérő, indulatos szociologizálásból íme, nem volt lehetetlen eljutni az érzelmes tárcák konvenciójáig.”
Ár/érték arány
„Nálam jó lakomát ehetsz, Fabullus” - A Gintli–Schein-féle irodalomtörténet Római irodalom c. fejezetéről
Talán nincs is udvariatlanabb dolog, mint egy sok száz oldalas könyv egyetlen, 18 (tizennyolc!) oldalas fejezetéről véleményt nyilvánítani: az alábbiakban mégis erre vállalkozom.
Friss hozzászólások
8 év 42 hét
9 év 28 hét
9 év 42 hét
9 év 42 hét
9 év 43 hét
9 év 44 hét
9 év 47 hét
10 év 14 hét
10 év 23 hét
10 év 23 hét